Ceza Hukuku

DOLANDIRILDIM NE YAPMALIYIM? PARAYI GERİ ALMA

%100 PARAYI GERİ ALABİLİRSİNİZ

Dolandırıldım Ne Yapmam Gerekir? Haklarım Nelerdir? Başlıklı makalemiz dolandırıcılık suçlarının çoğaldığı günümüzde vatandaşlar tarafından sıkça sorulan sorular arasında yer almaktadır. Dolandırıcılık suçu, son zamanlarda çok fazla işlenen bir suç tipidir. Dolandırıcılık suçunda hileli davranışlar ile mağdurun rızası sakatlanmaktadır ve bunun sonucunda mağdurdan haksız menfaat elde edilmektedir. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte dolandırıcılık suçu çok farklı biçimlerde işlenebilir hale gelmiştir. Bu nedenle her bir dolandırıcılık tipi için işlenen hukuki prosedür farklı olmaktadır. Dolandırıcılık suçunun mağduru için hileli davranışlarla iradesinin sakatlandığının kanıtlanabilmesi çok önemlidir. Delil olmadan yapılan savcılık şikayetleri sonucunda genellikle “Kovuşturmaya Yer Olmadığına Dair Karar” verilmektedir.

Dolandırıldım ne yapmalıyım sorusunun 2 tane cevabı vardır;

 • En yakın karakola veya savcılığa giderek şikayetçi olmalısınız. Bu suçu ispatlar nitelikte kanıtlar ileri sürmeniz tavsiye edilir.
 • Suç nedeniyle uğramış olduğunuz maddi ve manevi zararlarınızı hukuk mahkemelerinde açacağınız tazminat davası ile failden talep etmelisiniz.

DOLANDIRILDIM SUÇ DUYURUSUNDA BULUNABİLİR MİYİM?

Dolandırılan kişi savcılığa suç duyurusunda bulunabilir. Dolandırıcılık suçu mağduru, fiil ve faili öğrendiği tarihten itibaren 6 ay içinde suç duyurusunda bulunmalıdır. Suç duyurusunda bulunma hakkını kullanmazsa, dolandırıcılığın basit halinde failler aleyhine cezai işlem yapılmaz.

DOLANDIRILDIM NEREYE ŞİKAYET EDEBİLİRİM?

Kural olarak, bir suça ilişkin şikayet etmek isteyenler Cumhuriyet Başsavcılığına veya karakola başvurur.

Valilik, kaymakamlık ve mahkemeye şikâyet de mümkündür. Bunlar şikayeti Cumhuriyet Başsavcılığına gönderir.

Yurt dışındaki suçlarla ilgili şikayet, Türkiye’nin elçilik veya konsolosluklarına yapılır.

Bir kamu görevinin yürütülmesiyle bağlantılı olarak işlenen suçlar ilgili kurum ve kuruluşa şikayet edilir. Şikayet, kurum tarafından gecikmeksizin Cumhuriyet Başsavcılığına yönlendirir.

DOLANDIRILDIM NASIL ŞİKAYET EDERİM?

Dolandırıcılık nasıl şikayet edilir? sorusunun yanıtı için 5271 sayılı yürürlükteki Ceza Muhakemesi Kanunu’nun “İhbar ve Şikayet” başlıklı 158. maddesinde düzenlenmiştir. 158. madde bir suç hakkında yapılacak şikayet ve ihbarın nasıl yapılması gerektiğini hüküm altına almıştır. CMK 158. maddede izah edilen şikayet prosedürünü adım adım sıralayarak izah edelim:

 • Suça dair ihbar veya şikayet için Cumhuriyet Başsavcılığına veya kolluk güçlerine başvurulur. Mahkemeye, valiliye veya kaymakamlığa yapılan şikayet veya ihbarlar, ilgili Cumhuriyet Başsavcılığına resen gönderilir.
 • Bir kamu görevinin yürütülmesi ile irtibatlı olarak işlendiği ileri sürülen bir suç sebebiyle, ilgili kurum ve kuruluş idaresine yapılan şikayet veya ihbar, gecikmeksizin ilgili Cumhuriyet Başsavcılığına gönderilir.
 • Şikayetin veya ihbarın soyut ve genel nitelikli olması halinde soruşturma yapılmasına yer olmadığı kararı verilir.
 • Şikayet veya ihbara konu fiilin suç teşkil etmediğinin herhangi bir araştırma yapılmasını gerektirmeksizin açıkça anlaşılması halinde de soruşturma yapılmasına yer olmadığına karar verilir.
 • Soruşturma yapılmasına yer olmadığı kararı verilmesi gereken durumlarda, yani hemen üstteki iki durumda, şikayet edilen kişiye şüpheli sıfatı verilemez.
 • Başlatılan ve devam edilen soruşturma neticesinde kovuşturma aşamasına geçilir ve bu aşamada suçun şikayete bağlı olduğu anlaşılırsa, mağdur açıkça şikayetinden vazgeçmediği takdirde, yargılamaya devam edilir.
 • Şikayete ilişkin yapılan inceleme sonucunda soruşturma yapılmasına yer olmadığına dair karar verilirse, bu karar şikayetçiye veya ihbarda bulunana bildirilir. Bu karara karşı 5271 sayılı Kanun’un 173’üncü maddesinde düzenlenen usule göre itiraz edilebilir.
 • Yapılan soruşturma neticesinde yeterli şüpheye ulaşırsa savcı iddianame düzenleyerek mahkemeye gönderir.
 • Ceza mahkemesi 15 gün içinde iddianameyi kabul eder veya iade eder.
 • Şayet 15 gün içinde iade etmezse iddianame kabul edilmiş sayılır.
 • Sonrası da ceza davasında yargılama süreci başlar.
 • Yapılan yargılama neticesinde CMK 223. madde kapsamında hüküm çeşitlerinden biri verilir.
 • Verilen karara karşı istinaf veya temyiz kanun yoluna şartları varsa başvurulur.
 • Sonrasında karar kesinleştikten sonra infaz aşamasına geçilir.

Başta internet ve dijital ödeme sistemleri olmak üzere, bilişim teknolojilerinin hızla ilerlemesi ve yaygın kullanımı, dolandırıcılık faaliyetlerinin eskiye kıyasla görece daha kolay icra edilmesine zemin hazırlamış durumda. Bu durumsa dolandırıcılık suçunun artışına paralel olarak dolandırıcılık mağdurlarının sayısında da büyük bir artışa neden olmuştur. Dolandırılan kişilerin bir an önce ilgili mercilere şikayet veya ihbarda bulunması, gerek suç hakkında ivedilikle aksiyon alınması ve faillerin yakalanması gerek başka kişilerin de dolandırıcılık mağduru olmaması adına son derece mühimdir. Uzman ve deneyimli bir ceza avukatından hukuki yardım almaksa, sürecin etkili bir biçimde yürütülmesi bakımından faydalıdır.

DOLANDIRICILARDAN KORUNMAK İÇİN HANGİ ÖNLEMLER ALINMALIDIR?

İnternet dolandırıcılığının önüne geçmek için çeşitli önlemler alabilirsiniz. İnternet dolandırıcılığı önlemlerini sıralamak gerekirse;

 • Kişisel bilgilerinizi, cihaz şifrelerinizi ve online hesap bilgilerinizi yabancılarla paylaşmayın.
 • Güçlü ve tahmini zor şifreler belirleyin.
 • Yeni bir cihaz aldığınızda eski cihazınızdaki tüm verileri silin ve eski cihazınızı fabrika ayarlarına geri döndürün.
 • İnternet bağlantınızın güvenli olduğundan emin olun ve güçlü bir şifre belirleyin.
 • Ara ara Wi-Fi ağınıza bağlanan cihazları kontrol edin, yabancı bir cihaz gördüğünüzde şifrenizi mutlaka değiştirin.
 • Bir güvenlik ya da antivirüs yazılımından destek alın, cihazlarınızı güncel tutmaya özen gösterin.
 • Dışarıdayken farklı bir Wi-Fi ağına bağlandığınızda bu ağ bağlantısı ile hangi bilgilerinizin paylaşıldığını öğrenin. Güvenilir olmayan ağlara bağlanmayın.
 • Çeşitli devlet kurumlarından geldiği iddia edilen online para transferi ya da hesap bilgilerinin paylaşılması gibi talepleri dikkate almayın.
 • Online alışverişlerinizi bilinen, büyük markaların web sitelerinden yapın. Adını ilk kez duyduğunuz ya da TLS, SSL gibi güvenlik sertifikaları bulunmayan alışveriş sitelerini kullanmayın.
 • Ödeme sayfalarında web sitesi adreslerinin “https” ile başladığından emin olun.
 • Tanımadığınız kişilerden gelen e-posta ya da SMS’lerde bulunan linklere tıklamayın. Bu mesajlarda yer alan formları doldurmayın.
 • Yakınlarınızdan gelen şüpheli sosyal medya ya da e-postalarında istenenleri yapmadan önce yakınlarınızı arayın. Hesabı ele geçirilmiş ve kötü amaçlar için kullanılıyor olabilir.
 • İnternet bankacılığı dolandırıcılığı için sizi arayan, hesabınızın çalındığını söyleyen kişilere itibar etmeyin. Bu tip durumların önüne geçmek için sakıncalı bulduğunuz numaraları bankanıza ya da savcılığa bildirin.
 • Online bankacılık şifrelerinizi banka yetkilileri dahil kimseyle paylaşmayın.
 • Kredi kartı ekstrelerinizi dikkatli bir şekilde kontrol edin. Eğer ekstrede sizin yapmadığınız bir alışveriş bulunuyorsa hemen bankanızla iletişime geçin.
 • Adını yeni duyduğunuz ve daha önce işlem yapmadığınız bir web sitesine üye olmadan önce gizlilik politikası metnini mutlaka okuyun.
 • Tüm bu önlemler konusunda sadece sizin bilgi sahibi olmanız yetmez. İnternet dolandırıcılığına dair özellikle çocukları ve yaşlıları bilgilendirin. Ailenizin tüm üyelerinin bu maddelerin tümünden haberdar olmasını sağlayın.
 • İnternetten tanıştığınız kişilere para göndermeyin.
 • Açıklamasız para göndermeyin.

Bu yazımızda dolandırıldım ne yapmalıyım sorusunun cevabını size verdik. Bu soru dolandırıcılık suçu mağdurlarınca en çok merak edilen konulardan biridir. Dolandırıcılık, nitelikli dolandırıcılık, dolandırıcılık türleri, mağdurların ne yapması gerektiği, nereye şikayet edilebilecekleri, şikayet usulü ve paralarını nasıl geri alabilecekleri gibi merak konusu hususların izah ettik. Dolandırıldım ne yapmalıyım? sorusuna yanıt arayan kişilerce dikkatle okunmasını tavsiye etmekteyiz.

DOLANDIRILDIM PARAMI GERİ ALABİLİR MİYİM?

Dolandırılan kişiler paralarını geri alabilirler. Parayı geri alma yöntemleri suçun mağduru ve somut olayın özelliklerine göre değişir. Zarar, farklı şekillerde giderilebilir.

DOLANDIRILDIM PARAMI NASIL ALIRIM?

Dolandırıcılara para kaptıran kişinin önce suç duyurusunda bulunması, bu şekilde dolandırıldığını ispatlaması gerekir. Ayrıca dolandırıcılara karşı alacak davası veya icra takibi başlatmak gereklidir. Bu şekilde dolandırıcıdan para geri alınabilir.

Etkin pişmanlıktan faydalanmak için parayı iade etme

Dolandırıcılık suçunda fail, mağdurun zararını giderdiği takdirde etkin pişmanlık hükümlerinden yararlanır. Dolayısıyla, failin etkin pişmanlık hükümlerine başvurması da mağdurun zararının giderimini sağlar.

Mağdurun zararı;

Soruşturma aşamasında giderilir ise 2/3 oranında

Kovuşturma aşamasında ancak hüküm verilmeden önce giderilir ise ½ oranında

failin cezasında indirim yapılır.

EFT İLE DOLANDIRILDIM NE YAPMALIYIM?

Müvekkillerimizden gelen soruların başında dolandırıldım havale iptali nasıl yaparım gelir.

Fail EFT alarak banka aracılığıyla suçu işlemiştir. Suç, banka aracılığıyla gerçekleştiği takdirde mağdur derhal bankayla iletişime geçmelidir. Banka durumdan haberdar edilerek söz konusu ödemeye bloke konması talep edilir.

Eğer suçun gerçekleşmesinde bankanın güvenlik açığı, banka personelinin sorumsuzluğu gibi faktörler etkili olmuş ise bankaya karşı tazminat davası açılması mümkündür.

DOLANDIRILDIM HANGİ AVUKAT İLE ÇALIŞMALIYIM?

Günümüzde çok yaygın olduğu haliyle internetten dolandırıcılık suçu “bilişim suçları” niteliği taşımaktadır. Bilişim suçları spesifik bir alanda yer alır. Bilişim suçları, niteliği itibariyle ceza hukukunun birçok alanından farklı özellikler barındırır.

Zira bilişim suçları hem güncel hem de disiplinler arası bir alandır. Dolayısıyla bu alanda uzmanlaşmak için teknolojik gelişmelerin yakından takip edilmesi, öğretinin incelenmesi ve içtihatların iyi muhakeme edilmesi gerekir.

Dolandırıldım avukat yardımı almak istiyorum diyen mağdurların haklarının profesyonel olarak gözetilmesi için hem bilişim hukukunda hem ceza hukukunda uzman olan bir avukat yardımıyla korunması önemlidir.

BAHİS OYNARKEN DOLANDIRILDIM NE YAPMAM LAZIM?

Yasadışı bahis siteleri üzerinden yapılan internet dolandırıcılığı “bahis dolandırıcılığı” olarak adlandırılır.

Mağdurun kaybettiği parayı geri alması için başvurulacak hukuki yöntem, bahis şirketine yapılan ödeme için izlenen yola göre değişir.

BAHİS SİTESİNDE DOLANDIRILDIM NE YAPMALIYIM?

Bu sorunun cevabı ikiye ayrılır:

Bahis Sitesine Kredi Kartıyla Ödeme

Bahis sitesine kredi kartıyla ödeme yapılması halinde “chargeback (ters ibraz)” prosedürü uygulanır. Chargeback, kredi kartı sahibinin uluslararası chargeback kurallarına aykırılık halinde işlemi yapan kişiye tanınmış itiraz hakkıdır. Kredi kartı hamili, onayı dışında gerçekleşen işlemlere chargeback prosedürüne başvurur.

Chargeback prosedürü sırasıyla şu şekildedir:

Mağdur, kendi bankasına itirazını iletir. Mağdur beyanını “harcama itiraz dilekçesi” ile iletir. Dilekçede, harcama koduna yer verilir.

Mağdurun bankası, itirazı iş yeri bankasına yönlendirir.

İş yeri bankası, itirazı ilgili iş yerine sunar ve işlem ile ilgili belgeleri talep eder.

İş yeri, ilgili belgeleri bankaya iletir.İş yeri, harcama koduna uygun bilgi ve belgeleri toplar ve kart sahibi bankaya iletir.

İş yerine tanınan sürede yeterli belge iletilmediyse itiraz edilen tutar iş yeri hesabından çekilir ve kart sahibi bankaya iade edilir.

İletilen belgeler yeterli görülür ise itiraz reddedilir.

Elde edilen bilgi ve belgelerin kart sahibi banka tarafından yetersiz bulunması halinde mağdur itiraz sürecini devam ettirebilir. Bu durumda itiraz, iş yeri bankasına iletilir.

Chargeback başvurusu ürün temini itirazlarında teslim tarihinden, iade ya da iptal belgesi bulunduğunda belge tarihinden, diğer itiraz türlerinde işlemin karttaki tarihinden itibaren en fazla 120 gün içinde yapılmalıdır. Bu itiraz süresi hak düşürücü niteliktedir.

Bahis Sitesine Havale/EFT İle Ödeme

Mağdur tarafından yapılan ödeme havale ya da EFT ile gerçekleştirildiği takdirde chargeback yöntemine başvurulamaz. Zira, chargeback başvurusu yalnızca kredi kartları için geliştirilmiştir.

Dolayısıyla havale ya da EFT ile yapılan ödemelerin iadesi İcra İflas Kanunu uyarınca başlatılan icra takibi ile mümkün olur.

FOREX OYNARKEN DOLANDIRILDIM NE YAPMAM LAZIM?

Sermaye Piyasası Kurulu tarafından lisans verilmeyen forex firmaları yasadışı niteliktedir. Yasadışı forex firmaları kişileri kandırarak kendi sistemlerine yatırım yapmaları için ikna eder. Bu suretle haksız kazanç elde edilmesine “forex dolandırıcılığı” denir.

Forex yatırımcıları, dolandırıcılık mağduru olmamak için 2 hususa dikkat etmelidir:

Kural olarak, Forex üzerinden yatırım yapan kişilere Takasbank hesabı açılır.  Yatırımcı, e-devlet üzerinden kaldıraçlı sistem sorgusu yaptığında Takasbank hesabı bulunmuyorsa gerçek bir Forex yatırımı yapmadığı anlaşılır.

Lisanslı yatırım kuruluşları Sermaye Piyasası Kurulu tarafından yayınlanır. Dolayısıyla yatırım yapılmak istenen firma bu listeden kontrol edilmelidir.

FOREX DOLANDIRILDIM NE YAPMALIYIM?

Forex sisteminde dolandırılan ve para kaybeden kişiler birtakım yasal süreçler işletebilir. Hak kaybının yaşanmaması için somut olayın niteliğine uygun düşen bir yol seçilmelidir.

Şikayet

Forex firması tarafından kişiden haksız kazanç elde edilmesi TCK m. 158 hükmü uyarınca nitelikli dolandırıcılık suçunu oluşturur. Suçun mağduru savcılığa şikayette bulunmalıdır.

Savcılık tarafından şikâyetin dikkate alınması ve iddianameye esas oluşturması için dilekçede şu hususlar yer almalıdır:

Yatırım danışmanları

 • Firma ve yöneticileri
 • Banka hesapları
 • Banka dekontları
 • Ticaret Sicil Gazetesi kayıtları
 • Takasbank kayıtları
 • Whatsapp yazışmaları
 • İcra Takibi

Kendisine parasının değerleneceği vaat edilen kişinin sisteme yatırdığı para kendisine iade edilmezse İcra İflas Kanunu hükümleri uyarınca icra takibi başlatılabilir.

Başlatılan takipte ihtiyati haciz talep edilmek suretiyle firmanın malvarlıklarını elden çıkarması önlenir.

ESCORT DOLANDIRICILIĞI

Escort Dolandırıcılığı para karşılığı cinsel birliktelik yaşamak isteyen kişilerin karşılaştıkları bir dolandırıcılık türüdür. Escort Dolandırıcılığı suçu, cinsel birliktelik için para yatıran kişiyle cinsel birliktelik yaşanmaması sonucu oluşmaktadır. Escort dolandırıcılığının birden farklı hileli yöntemi bulunmaktadır. Bunlara ATM den para yatırılması, masaj randevunuzu iptal etmediğiniz için ödeme yapmanız gerekiyor mesajlarla ödeme alınması, Escort sitesi üzerinden direkt hesaba EFT/havale şeklimde para gönderme şeklinde örnek verilebilir.

Escort Dolandırıcılığında kişilerin aralarında antlaşmanın her ne kadar ahlaka aykırı olduğu bu nedenle ödenen paranın geri iadesinin istenemeyeceğine ilişkin hukuk mahkemesi kararları bulunsa da güncel ceza mahkemesi kararları bu yönde değildir. Kişinin para karşılığı cinsel birliktelik yaşayacağını vadederek para alması ve daha sonra parayı iade etmeksizin vadettiği şeyi gerçekleştirmemesi sonucu dolandırıcılık suçu oluşmaktadır.

Bu nedenle escort olduğunu iddia ederek para karşılığı ilişkiye girmekten kaçınıp, parayı da iade etmeyerek dolandırıcılık suçunun nitelikli halinin oluşmasına sebep olan kişiler cezalandırılmaktadır. Yargıtay’ın emsal niteliğindeki kararına göre cinsel ilişkiye girmek için para alan ancak vadettiği şeyi yapmayan ve parayı da iade etmeyen kişinin dolandırıcılık suçu işlediğini hüküm altına alınmıştır. Para karşılığı ile cinsel birliktelik her ne kadar ahlaka aykırı olsa da Yargıtay vadedilen şeyin yapılmaması ancak verilen paranın da geri iadesinin alınamaması fiilinin dolandırıcılık suçunu oluşturacaktır.

Türk Ceza Kanunu’nda düzenlenen dolandırıcılık suçu, aldatma amacı ile yapılan kasıtlı eylemlerdir. Para karşılığı ile cinsel birliktelik yaşama vaadi ile kişileri kasıtlı olarak aldatarak yarar sağlama fiili escort dolandırıcılığı suçunu oluşturmaktadır. Escort dolandırıcılığı “Bilişim sistemlerinin, banka veya kredi kurumlarının araç olarak kullanılması suretiyle,” gerçekleştirildiğinde de TCK m.158 kapsamında nitelikli dolandırıcılık suçunu meydana getirecektir. Cumhuriyet Başsavcılıklarına yapılacak suç duyurusu da dahil olmak üzere ceza soruşturma ve kovuşturması aşamalarında uzman bir ceza avukatından hukuki bilgi ve danışmanlık almak hak mağduriyetlerinin önüne geçilmesi ve daha büyük mağduriyetlerin yaşanmaması adına çok önemlidir.

TSPB MÜŞTERİ UYUŞMAZLIKLARI HAKEM HEYETİNE BAŞVURU

Sermaye Piyasası Kurulu tarafından lisanslı bulunan forex firmaları yasaldır. Yasal Forex firmaları Sermaye Piyasası Kurulu denetimi altında olduğundan bunlara karşı izlenecek en etkili yol hakem heyetine başvurmaktır.

Bu yol 3 aşamadan oluşur:

 • Aracı kuruma şikâyet başvurusu iletilmeli.
 • Türkiye Sermaye Piyasaları Birliği’ne şikâyet başvurusu yapılmalı.
 • Sermaye Piyasası Kurulu’na başvuru yapılmalı.

BİTCOİN YATIRIMI YAPARKEN DOLANDIRILDIM NEREYE BAŞVURABİLİRİM?

Kripto para piyasasında çeşitli şekillerde dolandırıcılık yapılmakta ve yatırımcılardan haksız kazançlar elde edilmektedir. En yaygın dolandırıcılık türleri şunlardır:

 • Teknik destek kullanılmasıyla dolandırıcılık
 • Kimlik bilgilerini ele geçirecek e-postalar ile dolandırıcılık
 • Sahte web siteleriyle dolandırıcılık
 • Kripto para arzıyla dolandırıcılık
 • Bitcoin yatırım hizmetiyle dolandırıcılık
 • Ortak ağda siber saldırılarla dolandırıcılık
 • Suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama suçu TCK 282

Kripto paralara ilişkin ilk olarak TCK m. 282 hükmünde düzenlenen “suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama suçu” meydana gelir.

Suç 3 aşamadan oluşur.

 • İlk aşamada para, finansal sisteme yerleştirilir.
 • İkinci aşama ayrıştırma aşamasıdır ve paranın yasal olmayan kaynağından uzaklaştırılması yer alır.
 • Son aşama olan bütünleştirme aşamasında aklanan paraya yasal bir kaynak görüntüsü verilir.

SİSTEMİ ENGELLEME, BOZMA, VERİLERİ YOK ETME VEYA DEĞİŞTİRME SUÇU TCK 244

Kripto paraların muhafaza edildiği dijital cüzdanların hacklenmesi halinde TCK m.244 hükmünde düzenlenen “sistemi engelleme, bozma, verileri yok etme veya değiştirme suçu” oluşur.

Sahte e-posta ve mesajlar ya da fidye yazılımlarla kripto paraları ele geçirmek amacıyla veya kripto paralar kullanılarak işlenen bilişim suçlarında, TCK m. 245/A hükmünde düzenlenen cihaz veya programlara ilişkin hüküm uygulama alanı bulur.

Söz konusu suçların mağduru, savcılığa şikâyette bulunmak suretiyle yargılama sürecinin başlamasını sağlar.

DOLANDIRICILIK SUÇU NİTELİKLİ HALLERİ

Dolandırıcılık;

TCK m. 157 basit dolandırıcılık suçu

TCK m. 158 daha ağır cezayı gerektiren dolandırıcılık suçu

TCK m. 159 daha az cezayı gerektiren dolandırıcılık suçu

olarak ayrılır.

Basit dolandırıcılık suçu ve daha az cezayı gerektiren dolandırıcılık suçu için şikayet bir muhakeme şartıdır. Bu suçların soruşturma ve kovuşturma konusu yapılması şikayet şartının gerçekleşmesine bağlıdır.

Mağdur tarafından şikayet yapılmaz ya da yapılan şikâyet geri çekilir ise söz konusu suçlar bakımından yargılama başlamaz.

Nitelikli dolandırıcılık suçu, re’ sen dikkate alınan bir suçtur ve şikayete tabi değildir. Mağdur, şikayet beyanında bulunmasa dahi suçun işlendiği haberini alan yargı mercileri soruşturma başlatır.

Kanuni gerekçelerden yoksun bir şikayet savcılık tarafından dikkate alınmaz ve “soruşturma yapılmasına yer olmadığına dair karar” ile sonuçlanabilir.

CMK m. 158/6 hükmünde düzenlenen soruşturma yapılmasına yer olmadığına dair karar;

İhbar veya şikayet konusu fiilin suç oluşturmadığının herhangi bir araştırma yapılmasını gerektirmeksizin açıkça anlaşılması ya da

İhbar ve şikayetin soyut ve genel nitelikte olması

halinde verilir. Dolayısıyla dolandırıcılık suç duyurusu hukuka uygun deliller, somut nedenler ve kanuni gerekçeler ile desteklenmelidir.

INSTAGRAMDAN DOLANDIRILDIM NE YAPMALIYIM?

Instagram, Twitter, Facebook, Whatsapp vb. sosyal medya uygulamaları üzerinden failin mağduru kandırarak kendisine haksız kazanç elde etmesi TCK m. 158 hükmü uyarınca nitelikli dolandırıcılık suçudur.

Suçun mağduru, zararının giderimi için derhal savcılığa şikayette bulunmalıdır.

İNTERNETTEN DOLANDIRILDIM NE YAPMALIYIM?

TCK m. 158/1-f hükmünde “bilişim sistemlerinin, banka veya kredi kurumlarının araç olarak kullanılması suretiyle” şeklinde dolandırıcılık suçunun nitelikli hali düzenlenir.

“Sanık, bir internet sitesi üzerinden araç satışı için ilan vermiş, mağdurun alıcı olarak araması üzerine önce kapora bedeli adı altında bir miktar parayı hesabına yatırtmış, daha sonra eşinin hastanede olması nedeniyle acil paraya ihtiyacı olduğunu söyleyerek mağdurdan tekrar para almış ancak daha sonra ortadan kaybolmuştur. Sanığın eylemi bilişim sistemlerinin araç olarak kullanılması suretiyle nitelikli dolandırıcılık suçu teşkil etmektedir.” (Yargıtay 15. CD, 2012/31436K.)

İnternet dolandırıcılığı mağdurları derhal ödeme yapılan banka ile iletişime geçmeli ve söz konusu işleme bloke talebinde bulunmalıdır.

Ardından suçun işlendiği yerde bulunan savcılık ya da kolluk makamlarını durumdan haberdar etmeli ve şikayette bulunmalıdır.

Anonim ve fake hesaplar aracılığıyla gerçekleşen internet dolandırıcılığında failin kimliğini tespit etmek için IP bilgilerine erişilmesi gerekir. Bunun tespiti için gönderi ya da mesajlaşmanın gerçekleştiği tarih ve saatin net olarak bilinmesi önem arz eder.

İNTERNETTEN DOLANDIRILDIM NEREYE ŞİKAYET EDEBİLİRİM?

İnternet dolandırıcılığı mağdurları, malvarlıklarına yönelen suçu CMK m. 158 hükmü uyarınca savcılık ya da kolluk kuvvetlerine şikâyet etmelidir. Ancak doğrudan savcılığa bulunulan şikayetlerde süreç daha hızlı ilerlemektedir.

Söz konusu suç, şikayete bağlı olmadığından bildirimde bulunmak için herhangi bir süre şartı aranmaz.

Şikayet, mağdur tarafından doğrudan yapılabileceği gibi bir avukat yardımından yararlanılarak da yapılabilir.

Söz konusu suçlar bakımından Cumhuriyet Başsavcılığı bünyesinde bulunan Bilişim Suçları Bürosu görevlidir.

DOLANDIRILDIM ELİMDE BELGE YOK NE YAPMALIYIM?

Dolandırıcılık suçu serbest hareketli bir suç olduğundan çok farklı şekilde işlenmesi mümkündür. Dolayısıyla her somut olay özelinde delil niteliğini haiz bulunan birçok faktör bulunur.

Whatsapp yazışmaları, telefon görüşmeleri, banka dekontları, mesajlaşmalara ilişkin ekran görüntüleri, tanık beyanları, sosyal medya gönderileri gibi birçok somut vakıa delil olarak kullanılabilir.

Söz konusu suç bakımından yapılan soruşturma aşamasında savcılık ve kolluk kuvvetleri re’ sen araştırma yapacak ve iddiaları delillendirecektir.

EMLAKÇI DOLANDIRICILIĞI

İstanbul Esenyurt, Beylikdüzü vb. ilçelerde özellikle Esenyurt konut satışlarının en çok arttığı ilçelerden birisi ve çoğu kişinin tabelasını asıp inşaat taahhüt yazıp işe başlayarak bazılarının da kişilerden aldığı kaporalar ve sahibinin haberi olmadan daireleri satılıkmış gibi gösterip hatta buna mukabil sahte satış sözleşmesi ve emlak sözleşmesi dahi hazırlayarak kişilerden haksız yere menfaat temin edilmektedir. Bu gibi durumlarda dolandırıcılık suçunun unsurlarının oluştuğunu söylememiz gerekiyor.

BORÇ PARA VERDİM ALAMIYORUM?

Yukarıda dolandırıcılığın hukuki tanımı ve nasıl gerçekleştiğinden bahsettik. Ama birine borç para verdiniz ve sonrasında alamadınız bu durumda direk suç oluşur diyemeyiz. Hukuk davası ile ceza davasını ayırt etmemiz gerekiyor. Eğer borç alan kişi farklı bir şekilde tanıtıp, hileli davranışlarda bulunarak sizden para aldıysa bu halde dolandırıcılık suçu oluşur. Ama sırf ödeme yapamadığı için dolandırıcılık suçu oluşur diyemeyiz.

CEZA AVUKATI DOLANDIRICILIK SUÇU

Dolandırıcılık suçunun failleri ile baş etmek hiç kolay değildir. Vurdumduymazlıkları, umursamazlıkları ve insanları kolayca aldatabilme kabiliyetleri dolayısıyla hukukçu olmayan kişilerin bu kişilerle baş edebilmesi zordur. Bunun için bir ceza avukatı vasıtasıyla yardım almanız yararlı olacaktır.

DOLANDIRICILIK SUÇ DUYURUSU

Dolandırıcılık Suç Duyurusu, son yıllarda dolandırıcılık suçunun yaygınlaşması sebebiyle vatandaşların karakollara veya Cumhuriyet Başsavcılıklarına giderek yaptıkları işlemlerin başını çekmektedir. Dolandırıcılık suçu faillerin kendilerini farklı isim ve sıfatlarla tanıtarak, akla gelebilecek daha başka hileli davranışlarla bir kimseyi aldatması sonucunda kendisine veya başkasına yarar sağlamasıyla oluşur.

Bu haksız yararın cezalandırılması için Türk Ceza Kanunu’nda dolandırıcılık suçu düzenlenmiştir. Bu suç sebebiyle faillerin cezalandırılabilmesi için mağdurların karakola veya savcılıklara giderek şikâyette bulunmaları elzemdir. Bazen bir failin fiiliyle birden fazla kişi mağdur olabilmektedir bu nedenle karakola veya savcılığa yapılacak suç duyurusunun önemi katbekat artmaktadır.

Dolandırıcılık Suç Duyurusunda failin hileli davranışlarının delillendirilmesi Savcılık tarafından yapılacak olan soruşturma ve bu soruşturma sonucunda hazırlanacak iddianame bakımından oldukça önemlidir. Tabi ki her dolandırıcılık suç duyurusu sonucunda savcılık harekete geçerek soruşturma başlatmamaktadır.

Çünkü savcılık tarafından soruşturma sürecinin başlatılması için ortada suç oluşturacak eylem veya eylemlerin savcılıkça dikkate değer olması yani delillerle desteklendirilmesi gerekmektedir. Bu da yapılan dolandırıcılık suç duyurusunun hazırlanması sürecinde hukuki bilgi ve danışmanlık almanın önemini ortaya koymaktadır. İstanbul’da faaliyet gösteren Hürriyet Hukuk Bürosu olarak dolandırıcılık suç duyurusu ve akabinde atılacak adımlarda uzman ceza avukatı olarak sizlere hukuki bilgi ve danışmanlık sağlamaktayız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu