Sağlık Hukuku

MALPRAKTİS AVUKATI

Malpraktis avukatı, hekimin tıbbi müdahalesi nedeniyle oluştuğu zarar adına açılan malpraktis davasında vekil olarak müvekkilini temsil edecektir. Maddi ve manevi zararı tazmin etmek amacıyla açılması planlanan davada müvekkilinin talebi üzerine taraflar arasındaki uyuşmazlığa çözüm getirebilir, aralarında uzlaşma sağlayabilir. Mümkün olmaması halinde davaya ilişkin hazırlıklar gerçekleştirilecektir.

MALPRAKTİS NEDİR?

Medikal hukuku kapsamında en sık dava konusu olan unsurların başında malpraktis gelmektedir. Bu konuda dikkate alınması gereken hususlar;

Malpratiks kapsamında hataya sebebiyet verebilecek olan hususların başında dikkatsizlik ve tecrübesizlik gelmektedir. Bunun yanı sıra bilgi eksikliği sebebi ile de sorunların meydana geldiği görülmektedir.

Bu aşamada hastane yönetimi de görevinde yetkin olmayan isimleri önemli kademelerde görevlendirmesi sebebi ile suçlu olacaktır. Bu tür sorunların meydana gelmemesi için sadece alanında yetkinliğini kanıtlamış ve aynı zamanda staj ile tecrübe kazanmış, kademeli olarak sorumluluk almış olan kişilere görev vermeleri gerekmektedir. Bu şekilde bir sağlık kurumunda malpraktis uygulanma olasılığı da düşürülecektir.

Bu aşama temel ayrımın beklenebilir risk ile ortaya çıkan sonuç arasında yapılması gerekmektedir. Her tıbbi uygulamada bir tıbbi komplikasyon meydana gelmesi mümkündür. Bu tür her yaşanan olayın malpratiks davası kapsamında değerlendirilmesi mümkün olmayacaktır.

Kişilerin kendilerine uygulanacak olan tıbbi müdahaleye dair detaylı bir biçimde bilgi sahibi olmaları gerekmektedir. Temel detaylar hakkında bilgi sahibi olan kişiler onay verirse ancak bu şekilde tedavinin başlatılmasına izin verilir. Hasta bunu anlayacak bilinç düzeyinde değilse aileden onay alınır. Aileden onay alınan süreçlerde yazılı biri belge de istenebilmektedir.

Medikal hukuku kapsamında davanızı emanet edeceğiniz avukatı seçerken malpratis alanında daha öncesinde hangi başarılı dava sonuçlarına imza attığı konusunda da inceleme yapmalısınız. Sağlık Hukuku Büroları bu alanda en yetkin hizmet veren bürolardır.

MALPRAKTİS AVUKATI HİZMET KAPSAMI

Hukuk büromuz, malpraktis avukatı bağlamında doktor ve sağlık çalışanlarına, hasta ve hasta yakınlarına hukuki çözüm önerileri ve danışmanlık hizmetleri sağlamaktadır. Bu kapsam;

  • Hekim, sağlık çalışanları ve hasta haklarının korunması
  • Malpraktis (doktor veya sağlık personeli hataları) kaynaklı hukuki süreçlerinin başlatılması ve takibi
  • Tıp ve ilaç hukukundan doğan akdi ve idari uyuşmazlıkların çözüm davaları ve takibi
  • Hekimlerin mesleki, cezai, tazminat, idari ve mesleki sorumluluklarından doğabilecek dava süreçlerinin takibi
  • Sigorta uyuşmazlıklarının giderilmesi
  • Ölüm, yaralanma, uzuv kaybı, maluliyet gibi birçok zarar sebebiyle hastane ve doktor aleyhine sağlık tazminat davalarının açılması ve takibi
  • Sağlık Hukuku konusunda profesyonel desteğe mi ihtiyacınız var?
  • Hürriyet Hukuk uzman avukat kadrosu ile hasta ve hekim haklarının korunması kapsamında siz değerli müvekkillerine profesyonel hizmet desteği vermektedir.

Her biri kendi alanında uzmanlaşmış avukatlardan oluşan deneyimli ekibimiz ile siz değerli müvekkillerimize profesyonel hizmet desteği sağlamaya hazırız. Bizimle hemen iletişim kurabilirsiniz.

SAĞLIK HUKUKU AVUKATI NASIL OLUNUR?

Sağlık hukuku alanında uzmanlaşmak isteyen avukat, öncelikle kendisini sağlık hukuku, tıp hukukuna dahil olan mevzuatlarda geliştirmesi gerekmektedir. Sağlık hukuku, yalnızca tek bir mevzuattan ileri gelmemektedir. Uluslararası sözleşmeler, kanun, tüzük ve yönetmelikler, meslek kurallarına hakim olmalıdır

Ayrıca avukatlar açısından en önemli olan bir konu da içtihatlar olup sağlık hukukuna dair mahkemelerin vermiş olduğu kararlar ile Yargıtayın yerleşik uygulamalarının incelenmesi de mühimdir.

Sağlık hukuku yanında avukatın ceza hukuku ve idare hukuku alanında da bilgi sahibi olması gerekmektedir. Tıbbi müdahale sonucunda hekimin hastası üzerinde istenilmeyen bir sonuca varılması halinde hizmet, idare tarafından yürütülüyor ise zarar idare tarafından karşılanacaktır. Bunun yanında hekimin cezai sorumluluğu adına soruşturma başlatılacak, suç işlediği kanaatine varılması halinde kamu davası yürütülecektir.

MALPRAKTİS AVUKATI

Malpraktis avukatı, hekimin tıbbi müdahalesi nedeniyle oluştuğu zarar adına açılan malpraktis davasında vekil olarak müvekkilini temsil edecektir. Maddi ve manevi zararı tazmin etmek amacıyla açılması planlanan davada müvekkilinin talebi üzerine taraflar arasındaki uyuşmazlığa çözüm getirebilir, aralarında uzlaşma sağlayabilir. Mümkün olmaması halinde davaya ilişkin hazırlıklar gerçekleştirilecektir.

Malpraktis avukatı, sağlık ve tıp hukuku alanında kendisini geliştirmiş, hekim ve hastanın sorumlulukları ile yükümlülükleri konusunda bilgi sahibi olan avukatlardır. Bu nedenle tıbbi uygulama hatasından kaynaklanan hukuki sorunlarınıza dair malpraktis avukatı, müvekkili menfaatine özverili ve çözüm odaklı faaliyet gösterecektir.

HASTANE DAVALARINA BAKAN AVUKATLAR

Hastane davalarına bakan avukatlar, tıp ve sağlık hukuku alanında kendisini geliştirmiş avukatlardır. Hasta-hekim ilişkisinde hukuki uyuşmazlıklar çıkmaması adına önlemler alacak, sağlık hukuku alanında yapılması gereken işlemleri yaparak gerekli hukuki tedbirleri almış olacaktır.

Öncelikle Kişisel Verilerin Korunması Kanunu’na uygun bir şekilde hastanenin hasta bilgilerini alması ve saklaması konusunda hukuki önlemlerin alınması gerekmektedir. Hastanede tıbbi müdahalelerde hasta mahremiyeti ihlali gerçekleşmemesi adına yönlendirici bilgilendirmede bulunacaktır. Hastaneler, sağlık alanında hizmet veren ve ülke açısından önem taşıyan kuruluşlardır.

Hastanelere güven duyulması, hekimlerin güvende hissederek çalışması ve hastaların güvende hissederek sağlık hizmeti alması oldukça önem taşımaktadır. Bu nedenle hastanelerin sağlık hukuku anlamında uygun bir şekilde sağlık hizmeti vermesi gerekmektedir.

Bunun yanında hastanelerin tıbbi müdahale öncesi hastalara sunmuş ve imzalamasını istediği aydınlatma ve rıza formlarının hastane avukatları tarafından hekimlere hukuki tavsiye niteliğinde bilgiler vermesi gerekmektedir. Aydınlatılacak kişinin kim olduğu, tıbbi müdahaleden ne kadar süre öncesinde aydınlatmanın gerçekleştirileceği, aydınlatmaya dair detaylar hekim ve hasta açısından hukuki uyuşmazlıklar doğmaması adına hastane avukatlarının detaylı bir şekilde bilgi sahibi olması ve bilgilendirmesi gerekmektedir.

MALPRAKTİS AVUKATI İLETİŞİM BİLGİLERİ

Hürriyet Hukuk İstanbul Ofisi Adresi: Hürriyet, Dr. Cemil Bengü Cd. No: 46/1, 34403 Kâğıthane/İstanbul

Malpraktis avukatı Avukatı Telefon Numarası: 0554 829 25 44

Mesai Saatleri: Hafta içi 09.00 – 19.00 (Mesai saatleri dışı randevu talepleri için ofisimizle ayrıca görüşmeniz gereklidir.)

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu