Ceza Hukuku

YOUTUBE’DAN VİDEO KALDIRMA VE SİLME

Bir kişinin internetten video kaldırma ve sildirme işlemi yapabilmesi, belli şartların varlığında hukuki yolla mümkündür. İnternette bulunan herhangi bir videoda, bir kişinin kişilik haklarına saldırı ve/veya özel hayatın gizliliğinin ihlali söz konusu ise o kişi, internetten, youtube’dan video kaldırma ve silmeyi hukuki yollarla talep edebilir.

YOUTUBE TOPLULUK KURALLARI VE KİŞİSEL VERİ İHLALİ

YouTube topluluk kuralları, YouTube tarafından konulan ve kullanıcıların, YouTube’a video yüklerken uymak zorunda olduğu kurallardır.

YouTube’daki herhangi bir içerik, kişisel verilerinizi ihlal etmişse bu içeriği YouTube’a bildirebilirsiniz. YouTube; bu şikayetleri değerlendirirken, belli başlı içerik kaldırma ölçütlerini baz alır. Bu içerik kaldırma ölçütleri şunlardır:

 • Şikayet edilen içerikte, kişisel verileri ihlal edilen bireyin kimliği kolayca tespit edilebilmelidir.
 • Bu şikayeti söz konusu bireyin kendisi ya da yasal temsilcisi göndermelidir.

YouTube, bireyin kimliğini tespit ederken aşağıdaki hususları esas alır:

 • Resim veya ses
 • Tam ad
 • Finansal Bilgiler
 • İletişim Bilgileri
 • Kimliği tanımlayabilecek diğer bilgiler

YouTube; ayrıca gizlilik şikayetinde bulunulduğunda, nihai kararını verirken kamu yararı, haber değeri, izin unsurları ve bir videoda bir kişinin ölüm ya da ağır yaralanma anının  gösterilip gösterilmediğini de dikkate alır.

Videoda vefat eden bir kişi varsa, bu kullanıcının gizliliğine ve anısına saygı göstermek için söz konusu kişinin ölümünün doğrulanmasından sonra YouTube, en yakın aile üyelerinin veya yasal temsilcinin videoyu bildirmesini dikkate alır ve Youtube’dan videoyu kaldırma ve silme işlemini uygular.

YOUTUBE’DAN VİDEO KALDIRMA VE SİLMENİN HUKUKİ DAYANAĞI

Youtube, topluluk kurallarının ihlali durumunda, hakkı ihlal edilen kişinin YouTube’a başvurması durumunda bazen bu başvuruya sessiz kalabilmektedir. Bunun sebebi YouTube’un topluluk kurallarının Amerika Birleşik Devletleri’nin iç hukukuna dayanmasıdır. Bu durumda YouTube’dan video kaldırma ve silme işleminin yapılmasını isteyen bir kişi, hukuki yollara başvurmalıdır.

Hakkı gasp edilen kişi, ilk olarak bir bilişim avukatına başvurarak YouTube’dan video kaldırma ve silmesini talep edebilir. Eğer süreç, mağdur tarafından olumsuz sonuçlanmışsa, mağdur, 5651 Sayılı ‘’İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanun’a göre hukuki süreci izlemelidir. 5651 sayılı kanuna göre mağdur, YouTube’dan video kaldırma ve silme işleminin savcılık tarafından yapılmasını isteyebilir.

YOUTUBE’DAN VİDEO KALDIRMA ŞARTLARI

YouTube’dan video kaldırma ve silme işleminin yapılması için YouTube’un topluluk kurallarının çiğnenmiş olması gerekir. YouTube, topluluk kurallarına uymayan videoyu kendiliğinden ya da şikayet üzerine platformdan kaldırır. Youtube’un topluluk ihlallerine örnekler:

 • Cinsel içerikler
 • Şiddet barındıran içerikler
 • Nefret söylemi barındıran içerikler
 • Zararlı veya tehlikeli eylem barındıran içerikler
 • Çocuk istismarı barındıran içerikler
 • Terörizm propagandası barındıran içerikler
 • Spam veya yanıltıcı içerikler
 • Kişisel hakları ihlal eden içerikler
 • Altyazı sorunu bulunan içerikler

Yukarıdaki sebeplerden en az birinin, herhangi bir içerikte varlığı halinde YouTube’dan video kaldırma ve silme mümkündür. Topluluk kurallarının ihlal edilmesinin tespiti durumunda YouTube’dan video kaldırma ve silme işlemi YouTube tarafından yapılır.

KİŞİSEL HAK İHLALİ HALİNDE YOUTUBE’DAN VİDEO KALDIRMA VE SİLME

Kişiye sıkı sıkıya bağlı hakların ihlal edilmesi, kişisel hak ihlali olarak tanımlanır. Kişisel hak ihlali durumunda YouTube’dan video kaldırma ve silme işleminin yapılması mümkündür. Bu işlem şu şekilde yapılır:

 • İlk olarak YouTube topluluk kurallarının ihlal edildiği, bilişim avukatı vasıtasıyla YouTube bildirim merkezine
 • Mağdur, doğrudan sulh ve ceza hakimliğine başvurarak video için erişim engeli ya da sulh ve ceza hakimliğinden, YouTube’dan video kaldırılma ve silme işleminin uygulanmasını isteyebilir. Sulh ve ceza hakimliği, kendisine gelen erişim engelleme talebini 24 saat içerisinde değerlendirmek durumundadır. Sulh ve ceza hakimliği, erişim engeline karar vermişse, karar verildikten 4 saat içerisinde videoya erişim engeli getirilmelidir.

ÖZEL HAYATIN GİZLİLİĞİ İHLALİ HALİNDE YOUTUBE’DAN VİDEO KALDIRMA VE SİLME

Özel hayatın gizliliğinin ihlali halinde kişi, YouTube’dan video kaldırma ve silme işlemi için bilişim avukatı aracılığıyla YouTube ile iletişime geçebilir. Özel hayatın gizliliğinin ihlali durumunda kişi, sulh ceza hakimliğine başvurmak zorunda değildir. YouTube videoları ile özel hayatının gizliliği ihlal edilmiş kişi Bilgi Teknolojileri İletişim Kurumuna başvurarak, ilgili videoya erişimin engellenmesi talebinde bulunabilir. Kurum başkanlığı, bu talebi hızlıca değerlendirir. Eğer talep yerindeyse kurum, içerik sağlayıcılar birliğine erişim engelleme talimatı gönderir. İçerik sağlayıcılar birliği 4 saat içinde bu kararı uygulamak zorundadır. Yani internetten video kaldırma işlemi bu kadar kısa sürede tamamlanabilir.

TELİF HAKKI NEDENİYLE YOUTUBE’DAN VİDEO KALDIRMA VE SİLME

Telif hakkı ihlali, 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununda eser kabul edilen ürünler üzerine yapılan ihlallerdir. Telif hakkı ihlal edilen kişi, internetten video kaldırma işlemi için yine bilişim avukatıyla çalışabilir. Eğer buradan olumlu bir sonuç alınamazsa mağdur, doğrudan savcılığa başvurabilir. Ancak ilk olarak YouTube’dan video kaldırma ve silme işlemi için YouTube yönetimine veya içeriği paylaşan kanala ulaşılmalıdır. Ancak bu sefer erişim engeli değil, servis hizmetini durdurma kararı çıkartılır.

SUÇ TEŞKİL EDEN İÇERİK NEDENİYLE YOUTUBE’DAN VİDEO KALDIRMA VE SİLME

İlgili YouTube videosunun internetten video kaldırma işlemine maruz kalması için herhangi bir suçu içeriyor olması yeterli değildir. YouTube’dan video kaldırma ve silinmesi için bazı suçların videoda yer alması gerekir. Bu suçlar aşağıdaki gibidir:

 • İntihara yönlendirme suçu (TCK/84)
 • Çocuğun cinsel istismarı suçu (TCK/103)
 • Uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanılmasını kolaylaştırma suçu (TCK/190)
 • Sağlık için tehlikeli madde temini suçu (TCK/194)
 • Müstehcenlik suçu (TCK/226)
 • Fuhuş suçu (TCK/227)
 • Kumar oynanması için yeterli imkan sağlama suçu (TCK/228)
 • Yasadışı bahis suçları
 • Atatürk hakkında işlenen suçlar

KAMU DÜZENİNİ BOZACAK İÇERİK NEDENİYLE YOUTUBE’DAN VİDEO KALDIRMA VE SİLME

Kamu düzenini bozacak durumlarda internetten video kaldırma işlemi hakim tarafından yapılabilir. Ancak YouTube’dan video kaldırma ve silme durumunda bir gecikme olursa ve bu gecikme sakıncalı bir durumsa Cumhurbaşkanı veya ilgili bakanlık tarafından internetten video kaldırma işlemimin tamamlanması için erişim engelleme talimatı verilebilir.

ONAYINIZ OLMADAN VİDEONUZUN PAYLAŞILMASI HALİNDE YOUTUBE’DAN VİDEO KALDIRMA VE SİLME

Eğer bir kişinin onayı olmayan paylaşılan bir videoda, o kişinin kişilik hakkı ihlal edilmişse, kişi, videonun kaldırılmasını isteyebilir. Bu tür durumlarda YouTube’dan video kaldırma ve silme için YouTube yönetimine başvurulabilir. YouTube eğer mağdura olumlu dönüş yapmazsa mağdur, internetten video kaldırma işlemi için sulh ve ceza hakimliğine dilekçe ile başvurabilir.

YOUTUBE’DA YAYINLANAN VİDEOLARDAN HUKUKİ VE CEZAİ SORUMLULUK

İnternet ortamında içerik üreten herkesin, ilgili mevzuatlardan doğan hukuki sorumlulukları mevcuttur. Bir içerik üreticisi içeriğine ‘’sorumluluk kabul edilemez’’ gibi ibareler yerleştirse bile sorumluluktan kaçamaz. Ayriyeten, YouTube platformu sosyal ağ sağlayıcısı olarak web sitesindeki videolardan sorumludur.

Hukuki sorumluluk denilen şey aslında tazminat sorumluluğudur. Kişilik hakkı, özel hayatın gizliliği veya telif hakkı gasp edilen kişi, tazminat davası açabilir. Bu tür ihlallerde karşı taraf, çok ciddi tazminat miktarından sorumlu tutulur.

Bu içerikler, yalnızca hukuki değil, cezai sorumluluk da doğurur. İnternette yayınlanan bir içerik eğer suç teşkil ediyorsa, internetten video kaldırma işlemi için Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkanlığı’na suç duyurusunda bulunulmalıdır. İçerik sağlayıcı, bu suç duyurusuna uymaktan kaçınıp, videoyu kaldırmazsa Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkanlığı tarafından 50 bin TL ile 500 bin TL arasında değişen idari para cezasına çarptırılır.

YOUTUBE’DAN VİDEO KALDIRMA VE SİLME İŞLEMİ

YouTube’dan video kaldırma ve silme işlemi için, YouTube topluluk kurallarının ihlal edilmiş olması gerekir. Topluluk kurallarını ihlal eden içerikler:

 • Cinsel içerikler
 • Zararlı veyahut tehlikeli içerikler
 • Nefret söylemi barındıran içerikler
 • Şiddet unsuru barındıran ya da görsel açıdan rahatsızlık veren içerikler
 • Telif haklarını ihlal eden içerikler
 • Spam veya dolandırıcılık niteliğinde olan davranışları bulunduran içerikler
 • Başka bir kanalı ya da hesabı taklit eden içerikler
 • Onayı olmadığı halde o kişinin görüntülerini bulunduran içerikler
 • Çocukların güvenliğini ihlal eden içerikler

Bu içeriklerin en az birinin varlığı halinde YouTube yönetimi ile yazışarak YouTube’dan video kaldırma ve silme işlemi uygulanabilir.

YOUTUBE’DAN VİDEO KALDRIMA VE SİLME İŞLEMİNE İTİRAZ

Mahkemenin vermiş olduğu erişim engeli kararına karşı, içeriği kaldırılan kişi 7 gün içerisinde itiraz edebilir. İtiraz eğer mahkeme tarafından haklı görülürse, erişimin engellenmesi kararı kaldırılır. Eğer yerinde görülmezse somut olaya göre itirazı incelemek için yetkili merciye gönderilir.

Erişimin engellenmesi kararı sadece itiraz ile kalkmaz. Ayriyeten, cezai süreç şüpheli ya da sanık lehine sonuçlanırsa erişimin engellenmesi kararı kalkar. Acele kararlarda kararın denetlenmesiyle hukuka aykırı görülmesi halinde erişimin engellenmesi kararı kaldırılır.

YOUTUBE’DAN VİDEO KALDIRMA VE SİLME İŞLEMİNDE BİLİŞİM AVUKATININ ROLÜ

YouTube’a hukuka aykırı olarak yüklenen videolar, ilgili kişinin kişilik haklarını zedelediğinden bu süreç ve bu sürecin takibi çok hassas bir şekilde yapılmalıdır. Dolayısıyla bilişim uzmanı bir avukat ile sürecin başından itibaren çalışmak, mağdurun verebileceği en doğru karardır. Çünkü hatalı bir işlem ya da ihmal edilen bir işlemden dolayı, kişilik hakları gasp edilen kişi, daha da mağdur olabilir. Bilişim avukatı, sürecin doğru yönetilmesinde çok kritik bir rol üstlenir. Mağdurun hem maddi zararlarını hem de itibari zararlarını en kısa sürede gidermeye çalışır.

HÜRRİYET HUKUK BÜROSU BİLİŞİM AVUKATLIĞI HİZMETLERİMİZ

YouTube’da hukuka aykırı olarak videosu yayınlanan birinin kişilik hakları çok ciddi manada zedelenir. Kişilik hakkı bir insanın en temel haklarından birisidir. Dolayısıyla bu hakkın zedelenmesi kişi açısından, hayatın birçok yerinde sorunlarla karşılaşmasına sebep olur. Kişilik hakları sadece gerçek dünyada değil sanal ortamda da video, ses kaydı vs. gibi unsurlarla zedelenmeye çok müsait bir haktır. Dolayısıyla, kişilik hakkının korunması için mutlaka alanında uzman, bilgi birikimi yüksek bir bilişim hukuku avukatına danışılmasında fayda vardır.

Hürriyet Hukuk Bürosu olarak başta 5651 Sayılı ‘’İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanun’’ ve 6698 sayılı ‘’Kişisel Verilerin Korunması Kanunu’’ olmak üzere bilişim hukukuna değinen tüm yasal düzenlemelere hakim olan, bilgi birikim ve deneyimi yüksek avukatlarımız ile müvekkillerimize hizmet vermeye hazırız. Bizlere gerek hukuki danışmanlık gerekse hukuki işlemleriniz için ulaşabilirsiniz.

SIKÇA SORULAN SORULAR

Youtube’dan Video Kaldırma ve Silme İşlemi Ne Kadar Sürer?

Sulh ve ceza hakimliğine yapılan erişim engelleme talebini 24 saat içerisinde değerlendirmek durumundadır.  Sulh ve ceza hakimliği, erişim engeline karar vermişse, karar verildikten 4 saat içerisinde videoya erişim engeli getirilir

Youtube’dan Bir Video Nasıl Kaldırılır?

YouTube Topluluk Kuralları’nı ihlal eden bir içeriği kaldırtmak için öncelikle YouTube yönetimine yazılı olarak başvuru yapılıp, videonun YouTube platformundan kaldırılması talep edilir. Eğer YouTube, bu talebe olumsuz dönüş yaparsa, Mağdur, doğrudan sulh ve ceza hakimliğine başvurarak video için erişim engeli ya da sulh ve ceza hakimliğinden, YouTube’dan video kaldırılma ve silme işleminin uygulanmasını isteyebilir. Sulh ve ceza hakimliği, başvuruyu haklı bulursa videoya erişim engeli getirir.

Başkasının Youtube Videosunu Paylaşmak Suç Mu?

Başkasının YouTube videosunu paylaşmak, aşağıdaki suç tiplerinden en az birini ya da birden fazlasını aynı anda meydana getirebilir:

 • Kişisel verilerin kaydedilmesi (TCK/135)
 • Verileri hukuka aykırı olarak verme veya ele geçirme (TCK/136-137)

Bir kişinin YouTube videosunu ayriyeten paylaşılabilmesi için öncelikle paylaşılan video, eğer herhangi bir cihaza kaydedilmişse TCK 135’teki ‘’Kişisel verilerin kaydedilmesi’’ suçu oluşur. Ayriyeten kaydedilen içerik izinsiz olarak kaydedilmişse, TCK 136 ve 137’deki ‘’Verileri hukuka aykırı olarak verme veya ele geçirme’’ suçu da gündeme gelir.

Youtube’da Başkasının Yüklediği Video Nasıl Silinir?

YouTube’da başkasının yüklediği video, eğer YouTube Topluluk Kuralları’nı ihlal etmişse, YouTube yönetimiyle iletişime geçilerek, ilgili videonun platformdan silinmesini talep edilebilir. YouTube, bu talebe olumlu dönüş yapmazsa, videonun kaldırılmasını talep eden kişi, videoya erişim engeli getirtmek için sulh ve ceza hakimliğine başvurabilir.

Youtube’a Video Şikâyet Etmek ve Sildirmek Yasal Mı?

YouTube’a video şikayet etmek ve sildirmek yasaldır. Eğer YouTube platformundan video izleyen herhangi bir kişi, izlediği bir videonun YouTube Topluluk Kuralları’nı ihlal ettiğini düşünüyorsa YouTube yönetimi ile iletişime geçebilir. Eğer talebinde haksızsa, YouTube, başvuruyu zaten reddedecektir.

Youtube Video Kaldırma Talebi Nasıl Yapılır?

YouTube’dan video kaldırma talebi için aşağıdaki adımlar takip edilmelidir:

 • YouTube‘da oturum açın.
 • Bildirmek istediğiniz videoya gidin.
 • Videonun altındaki Diğer   Bildir’ sekmesine tıklayın.
 • Videodaki ihlal durumuna en uygun olan ifadeyi seçin.
 • İLERİ sekmesine tıklayın.
 • İnceleme ekibinin karar vermesine yardımcı olabilecek tüm diğer ayrıntıları paylaşın. Mümkünse ihlalle ilgili zaman damgalarını veya açıklamaları ekleyin.
 • BİLDİR sekmesine tıklayın.

Dava Yoluyla Youtube’dan Video Kaldırılabilir Mi?

YouTube’dan video kaldırma işleminde yetkili mercii Sulh ve ceza hakimliğidir. İnternetten video kaldırma talebinde bulunan kişi, yasal yollara başvurmak istiyorsa ‘’sulh ve ceza hakimliğine’’ içerik engelleme talebi için dilekçe yazmalıdır.

Youtube’dan Video Kaldırma İçin Nereye Başvurulur?

YouTube’dan video kaldırma ve silme işlemi için ‘’sulh ve ceza hakimliğine’’ dilekçe ile başvurulur.

Youtube’da Hakaret İçeren Bir Video Nasıl Kaldırılır?

İlk olarak YouTube Topluluk Kuralları’na aykırılık sebebiyle şikayette bulunulmalıdır. Ancak bu işlemden önce hakaret içeren videoyu yayınlayan tarafa da ulaşarak, internetten videoyu kaldırması istenilebilir. Bu işlemler sonuçsuz kalırsa, alanında uzman bir bilişim hukuku avukatı aracılığıyla hukuki süreç başlatılmalıdır.

Youtube’da Videonun Paylaşılmasına Rıza Metni İmzalanması Halinde Video Kaldırılabilir Mi?

Açık rıza vermek, kişiye sıkı sıkıya bağlı bir hak olduğundan, verilen açık rıza geri alınabilir. Bu bağlamda kişisel verilerin geleceğini belirleme hakkı ilgili kişiye ait olduğundan, kişi dilediği zaman veri sorumlusuna vermiş olduğu açık rızasını geri alabilir. Dolayısıyla rıza metni imzalansa bile, videonun kaldırılabilmesi mümkündür.

DAVA YOLUYLA YOUTUBE’DAN VİDEO KALDIRMA TALEBİ DİLEKÇE ÖRNEĞİ

Dava yoluyla YouTube’dan video kaldırma talebi dilekçe örneğine bağlantıya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Mehmet Kışlık

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu